Okolica

kuźnica wiosna, galeria zdjęć kuźnica lato, galeria zdjęć kuźnica jesień, galeria zdjęć kuźnica zima, galeria zdjęć

 

Kuźnica to najwęższe zamieszkałe miejsce na Półwyspie Helskim. W języku kaszubskim nazwa Kùsfeld (z niemieckiego Kussfeld) oznacza miejsce pocałunku, dzióbeczka, cmoknięcia, kusika… Zatoki Puckiej i Bałtyku. To właśnie tu znajduje się Fulinowo – przytulny pensjonat z pięknie urządzonymi i w pełni wyposażonymi apartamentami.

Mimo bliskiego sąsiedztwa popularnych kurortów morskich, takich jak Jastarnia, Władysławowo, czy Jurata, Kuźnica zachowała swój niezwykły, kameralny i spokojny charakter. Plaże bywają tu puste, wieczory nieznośnie leniwe, a niebo bardziej gwiaździste niż gdziekolwiek indziej.

Półwysep Helski to jedno z piękniejszych obszarów Polski. Mierzeja jest częścią Nadmorskiego Parku Krajobrazowego i Rezerwatu przyrody Helskie Wydmy. Panuje tu niezwykle korzystny klimat morski, który charakteryzuje łagodna zima i nie upalne lato. Korzystne warunki meteorologiczne, wyjątkowy krajobraz, duża ilość korzystnego dla organizmu jodu w powietrzu sprawiają, że jest to miejsce wymarzone na odpoczynek.

Historia Kuźnicy sięga XVI wieku, kiedy to ta mała miejscowość była jeszcze wysepką. W pobliżu Kuźnicy (kto wie? A może właśnie dokładnie tu?) wzniesiono w XVII wieku fort morski Kazimierzowo, który dzielnie bronił granic przed najazdem szwedzkim. Wieść o nim ginie… Po latach powstała tu rybacka osada. Kuźnica stała się letniskiem w dwudziestoleciu międzywojennym, gdy Polskę z helskim cyplem połączyła nitka kolejowych torów. W miejscowości zaczęły powstawać pensjonaty, gospody, a w 1933 roku zbudowano tu kościół.

Teren Mierzei Helskiej obfituje w wiele interesujących atrakcji turystycznych, do których dojechać można pociągiem, miejskimi liniami autobusowymi, samochodem a także rowerem (wzdłuż Półwyspu utworzono ścieżkę rowerową!). Udając się na długą wycieczkę z przyjaciółmi i rodziną pod pachą, możemy odwiedzić między innymi:

Średniowieczne miasto Puck
Tu mury gotyckiego kościoła wznoszą się nad brzegiem Zatoki Puckiej. To tu w 1920 roku Generał Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z morzem

Port rybacki we Władysławowie
W każdy letni czwartek we władysławowskim kościele posłuchać można Letnich Koncertów Organowych i Kameralnych, na które od 40 już lat przybywają instrumentaliści i wokaliści z całego świata.

Chałupy … (welcome to:).
Oprócz słynnej plaży nudystów, Chałupy to raj dla windsurferów i kitesurferów. Upstrzona kolorowymi żaglami zatoka zachęca do spróbowania własnych sił w tym sporcie.

Jastarnia
Pełną uroczych zabytkowych domów rybackich a także restauracji, sklepów i wakacyjnych kramów.

Jurata
Wakacyjny kurort przez duże K, od lat miejsce spotkań elit artystycznych i intelektualnych kraju. Można tu wstąpić na kawę do jednej z licznych cukierni, pospacerować po deptaku, z molo podziwiać Zatokę Pucką. I szybko wracać do Kuźnicy!

Hel
Piękne miasteczko na samym końcu cyplu ze starą latarnią morską wskazującą drogę rybakom i żeglarzom. Warto odwiedzić helski port, poznać historię obrony Półwyspu (zespół obiektów fortyfikacji rejonu umocnień „Hel” z 1931-1941), wspiąć się na latarnię i spróbować rybnych helskich przysmaków. Ach! I jeszcze coś! Wizyta w fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego jest obowiązkowa!


Czy wiesz, że ?


kuznica łódź rybacka
  • Łodzie i kutry rybackie z Kuźnicy mają rejestrację KUŹ
  • Mierzeja helska w Kuźnicy ma szerokość zaledwie 200 metrów, to oznacza, że od brzegu Zatoki Puckiej do brzegu Bałtyku można przejść w zaledwie 3 minuty.
  • w 1939 roku, bombardowania niemieckie zniszczyły połowę zabudowań Kuźnicy
  • siedemnastowieczny fort morski Kazimierzowo zbudowany w okolicach Kuźnicy obsadzało 200 żołnierzy
  • Kuźnica w 1973 roku stała się administracyjnie dzielnicą Jastarni
  • – dziesięciokilometrowy pas mielizny przecinający Zatokę Pucką z północy na południe, łączący Cypel Rewski z Mierzeją Helską nosi nazwy Mielizny Rybitwiej lub Rewy Mew
  • Co roku z Kuźnicy do Rewy wyrusza Marsz Śledzia – pieszy pochód po dnie Zatoki Puckiej, szlakiem Mielizny Rybitwiej
  • Wschodnia granica Nadmorskiego Parku Krajobrazowego przebiega wzdłuż Rewy Mew
  • Najwyższa wydma Mierzei Helskiej ma wysokość 12,5 m n.p.m, znajduje się w połowie drogi między Kuźnicą a Jastarnią.
  • Lubek to nazwa najwyższej wydmy na Półwyspie Helskim znajdującej się niedaleko Kuźnicy, statek Lübeck rozbił się tu w XVII wieku na wysokości wydmy, między Kuźnicą a Jastarnią.

Z Fulinowa wszędzie jest blisko:


kuznica i okolicehel

– Plaża – ok. 80 metrów,
– Port – ok. 100 metrów,
– Szkoła Kitesurfingu – ok. 100 metrów,
– Parking – ok. 100 metrów,
– Centrum – ok. 150 metrów,
– Poczta – ok. 200 metrów,
– Apteka – ok. 150 metrów,
– Sklep – ok. 50 metrów,
– Kościół – ok. 160 metrów,
– Stacja PKP – ok. 300 metrów,
– Przystanek PKS – ok. 150 metrów,
– Informacja Turystyczna – ok. 200 metrów,
– Supermarket – ok. 3 km.

Oferty specjalne

Jak dojechać

FULINOWO
Apartamenty Kuźnica

Adres:
ul. Helska 51,
ul. Kotwiczna 10,
84-130 Kuźnica,
Polska

noclegi półwysep helski, kuźnica i jastarnia